5 creative ways to create an indoor jungle – Bitcoin Value
Vertical Garden Indoor

5 creative ways to create an indoor jungle


5 creative ways to create an indoor jungle

.

.

Plants are magic. Let me illustrate that statement quickly. Desmodium gyrans, also known as the “Dancing Plant’ is famous for its rapid movement. Its small lateral leaves rotate on their axis, moving in jerky motions under the slightest touch, a ray of sunshine, a breeze of warm air or even small vibrations. Now, tell me that this is not magic. It blooming is! And just as much as some people love Disney I love my houseplants. Any plants, really. But the house ones are the ones watching over me when I sleep so those are the ones I cling to more, naturally. As you know, I will be moving to Prague soon. That means leaving some of my dear plants behind (just the little scrawny ones and the big fiddles are coming with me, don’t you worry!). But it also means that I just *might* be able to create my very first indoor jungle. Oh, the excitement! And I’m not even sorry for all the flowery puns, ha!

HOW TO CREATE A REAL JUNGLE IN YOUR HOME

🌿 Magical kitchen herbs The easiest and most affordable indoor garden – an indoor garden for beginners, if you like – is your little herbal garden. They are usually sat on the window sill in the kitchen and are super easy to care for. And oh so useful! Who doesn’t like fresh mint in their evening mojito, right? Just grab a few planters – these colourful ones would look absolutely ace. Pick up a few seed packets from your local Wilkos. Now get sowing! I find that basil, mint, parsley & chives are the most resilient herbs to grow. They are pretty hard to kill unless you’re really really trying. If you want to be really creative & give your kitchen that extra jungle touch then get yourself one of these IKEA hanging planter shelves (this one or this one) – you could even cover your whole wall with them!

🌿 Garden on a string Hanging planters are so yesterday. Macrame is on its way out (as quickly as it came back in) and there are only a few new hanging planter designs popping up here and there. They are being swiftly replaced by moss balls. WHAT? You heard it right. The next trend that you will be, or may have already been, seeing around are moss balls hanging on invisible strings. You can plant anything that your heart desires in them. From fern to herbs and bonsai trees. I’ve even seen an actual orange tree in one! And they look damn beautiful with orchids in them! So how do you make your own moss ball? First, get a plant in a regular plant pot. Then take it out of the planter. Mix some bonsai soil (or any easy draining soil) with peat moss and a spritz of water. Smush the mixture onto the soil that’s already on the roots of your plant, forming a ball. Follow by wrapping your ball with some sheet moss. Once that’s done wrap the whole thing in a string and tadaaaah! Finally – your moss ball is ready! Next, you can make as many as you want & create a real string jungle!

🌿Amazonian forest under your roof Many people believe that it’s impossible to grow houseplants in the loft. And we’re talking British attics turned into bedrooms kind of lofts, not American super spacious and bright industrial lofts. The thing is you can grow plants just about anywhere as long as there is enough light in the room & temperature isn’t one extreme or another. The solution is simple – just add roof windows, like these Solstro ones, which are super large & come in a range of different finishes. You could even get a full balcony window (like this one) which would change the space completely & you could have an actual balcony jungle! Just imagine! Realistically, a medium sized window will do (just so the room is not pitch black). Because the attic tends to get really warm, your room will feel like an Amazonian forest if you fill it with plants all the way to the brim. But what about mould, I hear you cry. Well, don’t worry! Plants actually release properties which function as a mould barrier! So instead of mould, you’ll have perhaps slightly more humid but fresh and mould-free attic!

🌿 Fiddles for the fiddle leaf Maybe you live in a tiny home or perhaps just don’t like plants THAT much. Or maybe you just can’t be bothered with watering them. Or – you have a cat that poops in every plant pot she can find (raises hand, right here!). If that is the case then perhaps just one big palm tree kind of plant will do the trick. The large leaves create a pretty decent illusion of being on holiday (without actually leaving your sofa). Now it’s up to you which shrub or tree you pick! My favourite, of course, are ficuses. My ultimate goal is to have all 500 different types of ficus plants which would make for a fairly large jungle, I believe. This fiddle leaf fig on the right used to be tiny – I got it off eBay a year or so ago and it’s grown so beautifully. I’ve recently picked up this gorgeous basket planter from the new Homesense in Stafford (see where it is here). I adore the way fiddle leaves look in rattan & wicker, it makes them look much more grounded & rustic, what do you think?

🌿 The ultimate indoor jungle Finally, we’re coming to the very opposite spectrum of indoor gardening. And of course, this is my favourite kind of indoor jungles. Don’t let the ‘we don’t care where things are in our living room’ kind of look fool you – I’m pretty sure that every single detail of this space has been thoroughly thought through and carefully designed. With these ultimate jungle interiors, you get a real mix of different layers, textures, shapes and even shades of green. Some plants will be really tall. Some plants will be creeping. Some will be hanging from the ceiling. Some will be adorning picture frames. It’s all about balance! I’ve attempted a little jungle corner in my house recently & I love how it’s turned out! I love the large planter from Habitat which has this strong gunmetal finish, paired with my vintage copper pots and a few little wicker numbers.

Rostliny jsou plné kouzel. Hned vás o tom přesvědčím. Desmodium gyrans, jinak také známá jako “tančící květina’, se proslavila svým nezaměnitelným pohybem listů. Drobné lístky rostlinky se vlivem doteku, světla a dokonce i jemných vibrací hudby pohybují a na noc se sklápějí. Tak to vidíte. Normální květovaná magie! Já mám ráda pokojové rostliny asi tak, jak ti lidé, kteří každoročně jezdí do Disneylandu, milují Mickeymouze. Vlastně mám ráda všechny rostliny. Ty pokojové tedy asi krapátko víc, protože jsem jimi obklopená ve dne, v noci, prostě pořád. Jak asi už víte, budu se brzy stěhovat do Prahy. To znamená jenom jedno – loučení s mými milými pokojovými rostlinami (ale ne, nebojte, můj nejoblíbenější fíkus lirovidný pojede se mnou, já tu nechám jen takové ty chcípáčky, co už stejně klepou bačkorama). Nicméně, stěhování taky znamená, že možná, ale jenom možná (když na to bude prostor), si budu moct založit svojí první interiérovou zahradu. Tak hurá do Prahy!

JAK SI VYTVOŘIT VLASTNÍ INTERIÉROVOU DŽUNGLI

🌿 Kouzelná bylinková zahrádka Nejjednodušší a také nejlevnější cesta k takové malé interiérové zahrádce pro začátečníky je typická zahrádka s bylinkami. Tyhle zahrádky se krásně vyjímají na kuchyňském parapetu a nevyžadují žádnou extra pozornost. A asi ani nemusím zmiňovat, jak jsou užitečné. No, kdo by si nedal mojito s čerstvou mátou, že? A jak na takovou bylinkovou zahrádku? Kupte si pár květináčů – nebo si je vyrobte jako já – k tomu několik pytlíků se semínky a hurá na věc! Ze své zkušenosti můžu doporučit bazalku, mátu, petržel a pažitku – to jsou čtyři bylinky, které v podstatě nejde zahubit. A jestli chcete dodat vaší kuchyni fakt šmrnc, tak zajděte do IKEY pro visací žebříky s květináči (tenhle nebo tenhle). Dokonce by s nimi šla pokrýt i celá zeď! 🌿 Zahrada na niti Závěsné květináče už jsou dávno pasé. Macrame odešlo tak, jak rychle přišlo a na poloprázdných pultech v květinářstvích už zbývá jen pár zapomenutých závěsných košíků. Rychle je ale nahradil nový trend z Japonska. Mechové koule. Cožeto? Přesně tak – mechové koule zavěšené na niti nebo na struně. Možná jste si jich už všimli, nebo jste o nich alespoň zaslechli (mají je teď v několika pražských kavárnách). Můžete takhle zavěsit v podstatě jakoukoliv rostlinu. Kapradiny, bylinky i bonsaje. Dokonce jsem viděla i zavěšený pomerančovník. A orchideje v nich vypadají skvostně! A jak si takovou mechovou kouli uděláte? Jednoduše. Vezměte si rostlinu podle vašeho výběru a vyndejte ji z plastového květináče. Smíchejte trochu zeminy pro bonsaje s rašeliníkem a kapkou vody. Touhle hmotou obalte kořeny vaší rostliny a vyžmoulejte z toho kouli. Teď už stačí obalit obyč mechem a pevnou nití nebo rybářskou strunou. A mechová koule je na světě! Teď už stačí jich vyrobit dalších 99 a máte mechovou džungli! 🌿 Amazonský prales v podkroví Mnoho lidí se chybně domnívá, že není možné pěstovat rostliny v podkroví. Ale opak je pravdou! To máte tak – kytky rostou prakticky všude. Potřebují akorát dostatek světla, vody a teplotu, která není na bodu varu ani na bodu mrazu. Je to v podstatě jednoduché – do pokroví dáte jedno střešní okno – třeba firma Solstro vyrábí pěkná, laciná okna v několika barevných provedeních. Můžete, samozřejmě, investovat přímo do balkónu (např. do tohohle), což by vám umožnilo vytvořit celou zimní balkónovou zahradu. To by byla ale krása, co? Ale nemusíte. Realisticky postačí okno středních rozměrů (aby na té půdě nebyla tma jak v pytli, že jo). Půdy se většinou vytopí rychle a udrží tak vyšší teplotu. To znamená, že pokud se rozhodnete pro zimní zahradu, bude to u vás na půdě jak v Amazonském pralese. Ale co plíseň, ptáte se. Nebojte – žádná plíseň nebude. Pokojové rostliny produkují látky, které brání vzniku plísní. Takže půda bude sice dusnější, ale vzduch bude o to zdravější a bez plísně. 🌿 Obří fíkusy Možná bydlíte v malém bytě nebo možná nejste zase až takovým milovníkem pokojových rostlin. Nebo se vám je třeba nechce zalévat. Nebo bydlíte s kočkou, která se vám vykadí do každého květníku v domě (Pippin se hlásí, že prej to ona moc dobře zná). Pokud je vám tohle všechno povědomé, tak asi džungle nebude pro vás to pravé ořechové. Raději si pořiďte jednu velkou palmu. Obří palmové listy vám budou neustále připomínat dovolenou. A to se nebudete na to muset ani zvednout z gauče! Je jen na vás, jakou palmu si zvolíte. Já mám, samozřejmě, nejradši fíkusy. Chci jich jednou mít všech 500 druhů (prý jich tolik existuje). A to byla ale pořádná fíkusová džungle, co? Tenhle lirovidný fíkus, co je tady napravo na fotce, byl úplně maličký, když jsem si ho pořídila na eBayi. A vyrostl z něj docela už macek, nemyslíte? Nedávno jsem pro něj koupila tenhle krásný pletený košík z Homesense ve Staffordu. Moc se mi líbí, jak fíkusy kotrastují s ratanem a pletenými koši, dává jim to takový rustikální šmrnc, co myslíte? 🌿 Ta pravá interiérová džungle Konečně se na závěr dostáváme k pravým, nefalšovaným interiérovým pralesům. Ty já mám úplně nejradši. Nenechte se ošálit tím, že ta obýváková džungle na fotce vypadá jako čurbes. Věřte mi, že všechno v tomhle pokoji je přesně vypočítané, naměřené a vyretušované. Tyhle interiérové pralesy mají několik pater, a každé patro má v sobě jiné tvary a velikosti listů a jiné odstíny zelené. Některé patro je vyloženě vysoké. Jiné je nízké, až plazivé. Další je zavěšené u stropu. A to poslední třeba obepíná zrdcadlo nebo rám. Chce to prostě a jednoduše rovnováhu. Já jsem se pokusila o takovou malou džungli u nás v domě a docela si myslím, že se mi to povedlo, co říkáte? Ten veliký květináč je z Habitatu a vypadá pěkně vedle mých měděnkových a bronzových nádob a košíků.

Image sources: kitchen herb garden, string garden, attic garden, the ultimate jungle

SaveSave

SaveSave

Homes filled with houseplants are happier and filled with fresher air to breathe. Create your own indoor jungle – on your balcony, in the kitchen, anywhere!

.

.

Tags

Related Articles

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please Close Adblock. Stay home ! Stay Safe !